خانه » اخبار » اخبار خبرگزاری ایرنا » ضرورت Ø´Ú©Ù„ گیری احزاب مقتدر + اخبار خبرگزاری ایرنا

ضرورت شکل گیری احزاب مقتدر + اخبار خبرگزاری ایرنا

اخبار خبرگزاری ایرنا


کد خبر:


‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}

آنها بر این باورند که تنها زیرسایه احزاب فراگیر و ریشه دار، امکان نقد مستمر قدرت مهیا می شود. از سویی احزاب مدرسه اصلی آموزش کار سیاسی و کادرسازی هستند.
در ایران اما خبری از این گونه احزاب نیست. عمر کوتاهی دارند و بسیاری شان هم نمایشی اند و انتخاباتی. عمده کارشان شده دادن چند بیانیه به ویژه در ایام انتخابات. اهل جذب نیرو هم نیستند. بسیاری شان دفتر فعال هم ندارند. اهل کادرسازی هم نیستند چرا که خود آموزش ندیده اند. به نظر می رسد تا مشکل احزاب در کشور حل نشود ، پارلمانی مقتدر شکل نمی گیرد.
حجت الاسلام رحمت الله بیگدلی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی از جمله اشخاصی است که لزوم وجود احزاب موثر را از زاویه دینی مدنظر قرار داده است.
متن گفت و گوی گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش خبر ایرنا با این فعال حزبی در پی می آید:

** در غیاب احزاب جدی، امر به معروف و نهی از منکر پا نمی گیرد

یکی از مهم‌ترین پیش‌فرض‌هایی که باید مد نظر فعالان سیاسی و حزبی باشد این است که هر جبهه سیاسی و تشکلی فراهم آمده از تعدادی انسان است که بنا به سرشت بشری خویش دچار خطا و اشتباه می‌شوند. از این‌رو فرض خطا و اشتباه در فعالیت‌های جمعی و حزبی، امری واضح و بدیهی است و تنها معصومان هستند که به عنایت الهی از هر گونه لغزشی مصون می‌باشند.
لذا اگر کسی به دنبال تشکل و حزب و جمعی از کسانی است که هرگز از آنان خطا سر نزند بهتر است که هرگز وارد این‌گونه فعالیت‌ها نشود. چون فرض تشکیل حزب، جنبش و حرکت بدون خطا و اشتباه فرضی است خیال‌پردازانه، ایده‌آلیستی و محال.
از سوی دیگر عدم ورود به این‌گونه فعالیت‌ها به بهانه‌ی امکان وجود خطا در آن، خود خطایی است بزرگ‌تر که ممکن است از کسی سر بزند. زیرا در جهان و عصر جدید، اصلاح جامعه و حکومت و حتی انجام فریضه‌ی امر ‌به ‌معروف و نهی ‌از ‌منکر بدون حضور جدی در عرصه‌ی فعالیت‌های حزبی و استفاده‌ی بهینه از پتانسیل نیروهای مختلف امکان ندارد.

** یاد گرفتن شرح لمعه برای درآوردن پدر کدخدا

آنچه مهم است، تفکیک بین خطاهای محتمل در فعالیت‌های سیاسی و حزبی است؛ زیرا خطاهای ممکن به دو نوع تقسیم می‌شود:
نخست خطاهایی که از ویژگی‌های طبیعی روند فعالیت‌های سیاسی و حزبی است و قابل اصلاح می‌باشند و باید با اتخاذ روش‌های معقول در راستای اصلاح آن‌ها کوشید.
دوم، خطاهایی که در تناقض با اساس فعالیت سیاسی و حزبی می‌باشند و به عبارتی موجب نقض غرض می‌شوند. با ورود این خطاها ادامه‌ی فعالیت در چنین جمع و حزبی نه تنها سودمند به حال منافع ملی،‌ بلکه مفید به حال شخصیت انسانی افراد فعال در آن حزب نیز نیست.
«خطاهای از نوع دوم را می‌توان به سه قسم ذیل تقسیم کرد:
الف. خطای در انگیزه‌ها.
ب. خطای در آرمان‌ها و اهداف.
ج. خطای در قوانین، مقررات، روش‌ها و سنت‌های مورد عمل در جمع و حزب.
این سه خطای اساسی، خطاهایی هستند که می‌توانند اساس فعالیت‌ سیاسی جمعی و حزبی و حرکت را زیر سؤال ببرند و موجب نقض غرض شوند. اما خطاهای دیگر، خطاهای جزئی هستند که وقوع آن‌ها در پروسه‌ی فعالیت‌های سیاسی جمعی و حزبی، طبیعی محسوب می‌شوند و به جوهره‌ی این‌گونه فعالیت‌ها آسیب وارد نمی‌کنند.
بر این اساس در فعالیت‌های سیاسی جمعی و حزبی قبل از هر چیز باید انگیزه‌ها، آرمان‌ها، اهداف، قوانین، مقررات، روش‌ها و سنت‌های مورد عمل به صورت شفاف، مشخص و تبیین شوند تا بتوان جمعی را که در مقایسه با جمع‌های دیگر دارای مشترکات حداکثری می‌باشند، گرد هم آورد و با استفاده از پتانسیل جمعی این افراد در راستای آرمان‌های مشترک فعالیت کرد و مانع ورود خطاهایی که کیان جمع و حزب را تهدید می‌کنند، شد.
مثل معروفی در میان طلاب علوم دینی رایج است که معمولاً آن را به منظور اصلاح انگیزه‌ی تحصیل علوم دینی توسط طلاب، مطرح می‌کنند:
‘طلبه‌ای روستایی Ú©Ù‡ تازه از ده وارد حوزه‌ی علمیه شده بوده، بسیار تلاش می‌کرده است Ú©Ù‡ به سرعت، کتاب «شرح لمعه» را Ú©Ù‡ یک دوره فقه نیمه‌استدلالی شیعه است، به پایان برد. وقتی از او می‌پرسند Ú©Ù‡ چرا این‌قدر عجله داری؟ می‌گوید، می‌خواهم این «شرح لمعه» را تمام کنم تا پدر کدخدای دهمان را در بیاورم.’!
با توجه به تنازعی که بر سر قدرت در ده، بین این طلبه و کدخدا بوده و هیچ راهی برای پیروزی آن طلبه بر او نبوده، عزم رحیل به حوزه‌ی علمیه کرده است تا از این طریق به این خواسته‌ی حقیر خود نائل شود؛ آموختن فقه آل محمد(ص) برای غلبه بر کدخدای ده!
از این رو در فعالیت‌های حزبی و سیاسی نیز باید قبل از هر چیز به اصلاح انگیزه‌ها پرداخت. اگر انگیزه‌ی فعالیت سیاسی و حزبی، سیطره یافتن بر مردم، چنگ انداختن بر منابع قدرت و ثروت، انتقام و اموری از این قبیل باشد، هرگز نتایج مفیدی از این‌گونه فعالیت‌ها عاید مردم و کشور نخواهد شد و نبود این‌گونه جمع‌ها و احزاب به مراتب از وجود آن‌ها بهتر است.
همچنین اگر جمع و حزبی به دنبال تحکیم قوانین ظالمانه و باطل و یا وابسته کردن کشور به بیگانگان و زمینه‌سازی برای سلطه‌ی آنان باشد و اهداف باطلی را تعقیب ‌کند، نباید با چنین جمع و حزب و سازمانی همکاری کرد.
از این رو اگر روش‌های مورد عمل در جمع Ùˆ حزب مبتنی بر توطئه، ستم، دروغ، زد Ùˆ بند، تخریب دیگران Ùˆ… باشد، Ùˆ به عبارت دیگر اگر سردمداران Ùˆ اعضای جمع Ùˆ حزبی، از تفکر ماکیاولیستی’هدف، وسیله را توجیه می‌کند’ØŒ پیروی کنند، قطعاً آثار منفی فعالیت‌های این حزب از آثار مثبت آن بیشتر خواهد بود.
با ابزار Ùˆ روش‌های باطل نمی‌توان به حق Ú©Ù…Ú© کرد؛‌ زیرا در حدیث شریف آمده است: ‘خداوند از جایی Ú©Ù‡ معصیت شود، پرستیده نمی‌شود.

** انتقاد مستمر از خود به آب کر شباهت دارد

هرگونه حزب، سازمان، جریان، جبهه و حرکت بالاخص از نوع اسلامی آن باید روند مستمر انتقاد از خود به منظور تصحیح خطاها را در پیش گیرد تا از بروز خطاهای غیر‌قابل تصحیح در فعالیت‌های خود جلوگیری و خطاهای طبیعی را نیز اصلاح کند. اگر بخواهیم به زبان فقهی سخن بگوییم، می‌توان روند تصحیح خطاها را به جریان آب جاری تشبیه کرد؛ بدین صورت که اگر قسمتی از این آب دچار آلودگی شود به علت جریان داشتن آن به وسیله‌ی قسمت دیگر پاک می‌شود و این جریان از فراگیری آلودگی جلوگیری می‌کند.
حاکمیت روند انتقاد از خود به صورت جدی در هر سیستمی از جمله مجامع و احزاب نیز موجب تصحیح خطاها و جلوگیری از فراگیر شدن آن‌ها و بروز خطاهای غیر‌قابل تصحیح می‌شود.

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که در این زمینه مطرح می‌شود، این است که مسؤولیت تصحیح خطاها در فعالیت‌های سیاسی و حزبی بر عهده‌ی کیست؟
اگر Ú†Ù‡ به صورت طبیعی رهبری جریان Ùˆ حزب، مسؤول نظارت بر عملکرد Ú©Ù„ جریان Ùˆ تشکیلات است Ùˆ مسؤولیت تصحیح خطاهای قاعده‌ی هرم جریان Ùˆ تشکیلات را بر عهده دارد، ولی این به معنی سلب مسؤولیت از سایر ارکان Ùˆ حتی اعضای جریان Ùˆ حزب به صورت فردی نیست. در اندیشه‌ی اسلامی همه‌ی افراد مسؤولند Ùˆ در حدیث شریف آمده است: ‘همه‌ی شما نگهبان Ùˆ مسؤولید.’ بر این اساس همه ارکان Ùˆ اعضای جمع Ùˆ حزب در سراسر کشور مسؤولند Ú©Ù‡ در برابر خطاهای اعضا Ùˆ ارکان جریان Ùˆ حزب واکنش نشان دهند Ùˆ بکوشند Ú©Ù‡ خطاکاران را از خطا باز دارند Ùˆ آنان را به مسیر اصلی باز گردانند!»

** هتک شخصیت خطاکاران ممنوع!

در خصوص مقابله با خطاها و اشتباهات در جریان و حزب باید دو نکته‌ی اساسی را مد نظر داشت:
الف. بر اساس نکته‌ی معروف ‘بهترین درمان، پیشگیری است’ØŒ بهترین روش برای مقابله با خطاها پاک‌سازی فضای فعالیت در جریان Ùˆ حزب است Ùˆ باید کوشید Ú©Ù‡:
اولاً از بروز خطاها جلوگیری و در صورت بروز خطا آن را در نطفه اصلاح کرد و اجازه نداد که خطاها گسترش یابند و در ارکان مختلف جریان و حزب ریشه بدوانند و کار به جایی برسد که درمان این خطاها صرف هزینه‌های مادی و معنوی سنگینی را طلب کنند و یا این‌که غیرقابل درمان شوند و کیان حزب را به مخاطره اندازند.
ثانیا در تصحیح خطاها و اصلاح اشتباهات باید کوشید که بر اساس موازین حق و شرع و عقل و منطق عمل شود. نباید برای اصلاح یک خطا، خطای دیگری را مرتکب شد که اصلاح خطا از طریق خطا میسور و ممکن نیست و چه بسا خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد و دست‌اندرکاران جریان و حزب را گرفتار مشکلات بیشتری کند. مثلاً در صورت بروز خطا از افراد هرگز نباید برای اصلاح خطا، شخصیت آنان را هتک کرد که این عمل شرعاً و عقلاً جایز نیست و چه بسا آثار منفی آن بیشتر از آثار مثبت آن باشد.
تعالیم قرآن کریم، سنت نبوی Ùˆ سیره‌ی ائمه‌ی معصومین(ع) می‌تواند بهترین راهنمای عمل در این زمینه برای ما باشد. مثلاً رسول اکرم(ص) هرگاه متوجه ارتکاب خطایی از یاران خود می‌شد، در مقام موعظه در بالای منبر می‌فرمود: ‘اقوامی بودند Ú©Ù‡ مرتکب فلان خطا Ùˆ اشتباه شدند Ùˆ نتیجه‌ی این عملشان فلان بود’ Ùˆ در ضمن اظهارات خویش به خطای مورد نظر اشاره می‌فرمود، Ùˆ از این طریق هم خطا را اصلاح می‌کرد Ùˆ هم مانع خرد شدن شخصیت افراد می‌شد Ùˆ هم بدین وسیله از ارتکاب چنین خطایی توسط افراد دیگر جلوگیری می‌کرد.»

** مقدم دانستن دون پایگان بر شایستگان

یکی از مهم‌ترین خطاهایی که ممکن است به علت فقر شناخت در باره‌ی واقعیت‌های موجود در جریانات و احزاب رخ دهد، این است که جریانی و حزبی مسائل اصلی را قربانی مسائل فرعی کند و دون‌پایگان را در سلسله‌ مراتب تشکیلاتی بر شایستگان مقدم بدارد که این امر می‌تواند موجبات سقوط جمع و حزب را فراهم آورد.
علی(ع) در این زمینه فرمود: « یَستَدلُّ عَلی ادبار ِالدُّول بِأَربع: تَضییع الأُصول ِوَ التَمسُّک بِالفُروع وَ تَقدیم الأراذِل وَ تأخیر الاَفاضِل؛ چهار چیز پایه‌‌های هر جمع و نظامی را ویران می‌سازد؛ ضایع کردن مسائل اصلی، چسبیدن به مسائل فرعی(و بزرگ کردن آن‌ها) و مقدم داشتن فرومایگان و مؤخر داشتن شایستگان و دانایان.» (غررالحکم، ح 10965)
البته این امور به نوعی با هم مرتبط‌اند و چه بسا رابطه‌ی علی و معلولی با هم دارند؛ به این معنا که در صورت تقدم فرومایگان و تأخر شایستگان و دانایان، کسانی که در صدر می‌نشینند و مسؤولیت هدایت جمع و تشکیلات را بر عهده می‌گیرند، به علت فقدان شناخت لازم، توان درک مسائل اصلی را از مسائل فرعی نخواهند داشت و با پرداختن به مسائل فرعی و تضییع مسائل اصلی، زمینه‌ی اضمحلال سیستم را فراهم می‌آورند.

** بزرگترین تهدید کننده فعالیت حزبی و سیاسی

در تفکر اسلامی، مسؤولیت‌های جمعی، سیاسی Ùˆ اجتماعی امانت محسوب Ùˆ برگزیدن افراد به‌آن‌ها داوری می‌شود Ùˆ خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: ‘ إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَی أَهْلِهَا وَإِذَا حَکَمْتُمْ بَیْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْکُمُوا بِالْعَدْلِ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا یَعِظُکُمْ بِهِ إِنَّ اللَّهَ کَانَ سَمِیعًا بَصِیرًا؛ خدا به شما فرمان می‏‌دهد Ú©Ù‡ امانت‌ها را به اهل آن رد کنید Ùˆ چون میان مردم داوری می‌کنید به عدالت داوری کنید در حقیقت نیکو چیزی است Ú©Ù‡ خدا شما را به آن پند می‏‌دهد خدا شنوای بیناست.'(سوره النساء، آیه 58) از منظر قرآن Ùˆ سنت، بزرگ‌ترین عامل انحطاط Ùˆ اضمحلال هر سیستمی، مقدم داشتن نااهلان Ùˆ غیرمتخصصان است. در تفکر اسلامی برای جلوگیری از وقوع این ضایعه‌ی خطرناک بر اصل شایسته‌سالاری تأکید فراوان رفته است. رسول خدا(ص) برگزیدن افراد غیرمتخصص Ùˆ ناتوان به مسؤولیت‌های سیاسی Ùˆ اجتماعی را خیانت به خدا Ùˆ رسول Ùˆ جمیع مسلمانان عنوان کرده Ùˆ فرموده است:
‘مَنِ استَعمَلَ عامِلاً مِنَ المُسلِمینَ ÙˆÙŽ هُوَ یعلَمُ اَنَّ فیهِم اَولَی بِذلِکَ مِنهُ ÙˆÙŽ اَعلَمُ بِکِتابِ اللهِ ÙˆÙŽ سُنَّةِ نَبِیهِ فَقَد خانَ اللهَ ÙˆÙŽ رَسولَه ÙˆÙŽ جَمیعَ المُسلِمینَ؛ هر کس از بین مسلمانان، کارگزاری را بر سر کار بیاورد Ùˆ بداند Ú©Ù‡ در بین مسلمین فردی وجود دارد Ú©Ù‡ او برای این کار سزاوارتر Ùˆ به کتاب خدا Ùˆ سنت پیغمبر(ص) آشناتر است، آن کس به خدا Ùˆ رسول خدا Ùˆ جمیع امت اسلامی خیانت کرده است.'(علامه امینی، الغدیر، ج8ØŒ ص291)
از این‌رو فعالان سیاسی باید بهوش باشند که بزرگ‌ترین خطر در فعالیت سیاسی و حزبی مقدم داشتن نااهلان و غیرمتخصصان است و چنین تقدیمی می‌تواند زمینه اضمحلال سیستم و نابودی ملک و ملت را فراهم آورد. پس هم بر رهبران مجامع سیاسی و احزاب و هم کادرهای سراسری آن‌هاست که بکوشند در سلسله مراتب تشکیلاتی، نیروها در سر جای خود قرار گیرند که این هم به تقوی و عدالت و مصالح مجامع و احزاب و جامعه نزدیک‌تر است و هم نشانگر آن است که اگر این مجامع و احزاب در مسند قدرت قرار گیرند، شایسته‌سالاری را در جامعه حاکم و مانع تقدم فرومایگان و تأخر شایستگان خواهند شد. از سوی دیگر، خود فعالان سیاسی و حزبی نیز باید بکوشند که بدون کسب صلاحیت‌های لازم، اقدام به تقدم در سیستمهای سیاسی و حزبی نکنند که علامه امینی در حدیثی دیگر از رسول خدا(ص) نقل می‌کند:
‘مَنْ تَقَدَّمَ عَلَی قَوْمٍ ÙˆÙŽ هُوَ یَرَی فِیهِمْ مَنْ هُوَ أَفْضَلَ فَقَدْ خَانَ اللهَ ÙˆÙŽ رَسُولَهُ ÙˆÙŽ المُؤمِنینَ Ø› هر کسی خود را بر قومی مقدم بدارد در حالی Ú©Ù‡ بداند در بین آنان شایسته‌تر از او برای آن کار وجود دارد، آن شخص به خدا Ùˆ رسول Ùˆ جمیع مسلمانان خیانت کرده است.'(علامه امینی، الغدیر/8/ 291)
بر این اساس باید کوشید Ú©Ù‡ روابط ناسالم مبتنی بر تملق Ùˆ چاپلوسی، ریا Ùˆ نفاق، توطئه Ùˆ تخریب Ùˆ زد Ùˆ بند Ùˆ … در فعالیت جمعی Ùˆ حزبی برای برکشیدن خود، جای خود را به اصول اخلاقی همچون راستی، پاکی، تقوی، ایثار، مصلحت جامعه Ùˆ مردم را بر منافع شخصی ترجیح دادن Ùˆ … بدهد، Ùˆ به عبارتی برای بالا رفتن، اسباب بزرگی همه آماده شود.

ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید
پژوهشم **3081**خبرنگار: ناصر غضنفری

انتهای پیام /*

پایگاه خبری ادراک نیوز

ضرورت شکل گیری احزاب مقتدر
ضرورت شکل گیری احزاب مقتدر

' ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( '

دوباره بررسی کنید.

سه طرح عمرانی و خدماتی در شهرستان زیرکوه به بهره‌برداری رسید + اخبار خبرگزاری ایرنا

اخبار خبرگزاری ایرنا کد خبر: 82821194 (6375876) تاریخ خبر: 1396/11/16 ساعت: 17:59 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *